The Adzhatic Language Table of Content
1. Nouns 2. Adjectives 3. Pronouns 4. Numerals 5. Indeclinables 6. The Verb 7. Fonology and Syntax 8. Useful Words

1. Nouns (Мĕнандж Санж)
Adzhatic nouns have three genders (masculine, feminine and neuter), two numbers (singular and plural) and four cases (nominative, genitive, dative and accusative). Furthermore, a definite article can be attached to the noun, like e.g. in the Scandinavian languages. There is no indefinite article in Adzhatic. The noun has six declination patterns.

The stems of nouns can assimilate with certain endings or the attached articles. The following paradigm is followed in this respect:

voiced voiceless fricative whohahaha voiced voiceless fricative
б
д
z
џ
г, ґ
п
т
ц
ч
к
в
ѳ
z
џ
х
here be dragons м
н
в
з
ж
п
н / ˘(т)
ф
с
ш
в
ѳ
в
з
ж

Assimilation influences all connected preceding assimilable consonants of the same value. Unassimilated word stems may have an unassimilated starting position, so only endings and attached articles cause a 'more ideal' assimilation.

The н, which often precedes other consonants, has three voiceless appearances: 1) before an ending that causes voicelessness, it changes to т and the preceding vowel gets, if possible, the accent ˘; 2) if the н appears in a cluster as a non-final consonant, it doesn't change to т but only causes the accent on the preceding vowel; 3) sometimes the н appears as the last letter of a word at a position that is considered voiceless - e.g. in the indefinite nominative singular masculine of third declension words.

Fricative assimilations only appear in fifth declension words. Here you can find the following variants of a word: пĕб ('doctor'), пĕпціʀ ('the doctor'), пĕвіж ('doctors'). Or, in a consonant cluster: аџанд ('Adzhatian'), аџăтціʀ ('the Adzhatian'), аџаѳѳіж ('Adzhatians').

The first declension
This group mainly contains masculine words ending in -а, -еж, -ч, -љ, -њ, -ʀ, -ш, -ж or . The feminine words ѳукʀ (daughter), мосʀ (mother), шастʀ (sister), and the name of the river Таіш are in this group, as are some neuter words ending in -у. Words ending in retain that а in the genitive singular (-азе/-ажіш); the genitive singular of other words have (-езе/-ежіш). In the first declension, there is voiceless assimilation in the definite nominative singular masculine, as well as in the definite nominative and accusative singular and plural neuter, caused by the article. Before the endings starting with some additional rules must be observed:
 1). When the stem ends in more than one consonant and the -ц causes an unpronouncible cluster, a vowel is added before the stem's last consonant. This is especially the case when the last consonant is, or has become, a ч and is preceded by a liquid, a nasal or a non-dental stop or fricative (in addition, ч is often pronounced ш in this case); a dental stop or fricative (т, д or ѳ) becomes т for and assimilates with this ending in the pronunciation. When a liquid or nasal appears as the last consonant and is preceded by a stop or fricative, an extra vowel is inserted.
 2). The inserted vowel is always a repetition of the stem's last vowel.
 3). The insertion of the extra vowel prevents the consonants before this extra vowel to become voiceless.
 4). When the last vowel of the stem is an о or an ŏ, the ending -ціʀ (which contains an і) will change those to е resp. ĕ. When however an extra vowel is inserted that is an о or an ŏ because the last stem vowel is an о or an ŏ, only the extra vowel changes to е or ĕ; the original last vowel remains unchanged.

Other things to be noted are:
 5). Words endings in a vowel + ј change this ј to і before a consonant; when the preceding vowel has an accent, it will loose that.
 6). Masculine words that have the ending in the indefinite nominative singular and a stem ending in or ŏ loose the у in the endings. The combinations оў or ŏў (in the definite dative plural) change to ŏ.
 7). Masculine words that have the endings or -еж in the indefinite nominative singular and a stem ending in or -ў loose these before endings that start with either of those.

1 -a
(masc.)

indefinite singular
"problem"
definite singular
"the problem"
indefinite plural
"problems"
definite plural
"the problems"
nominative
genitive
dative
accusative
пољма
пољмазе
пољмуі
пољмун
пељпціʀ
пољмажіш
пољмуіш
пољмузан
пољмж
пољмă
пољмве
пољмă
пељмжіш
пољмăм
пољмўшве
пољмăш

1 -еж
(masc.)

indefinite singular
"bull"
definite singular
"the bull"
indefinite plural
"bulls"
definite plural
"the bulls"
nominative
genitive
dative
accusative
ґĕркеж
ґĕркезе
ґĕркуі
ґĕркун
ґĕркціʀ
ґĕркежіш
ґĕркуіш
ґĕркузан
ґĕркж
ґĕркă
ґĕркве
ґĕркă
ґĕркжіш
ґĕркăм
ґĕркўшве
ґĕркăш

1 -́
(masc.)

indefinite singular
"day"
definite singular
"the day"
indefinite plural
"days"
definite plural
"the days"
nominative
genitive
dative
accusative
џењ
џенезе
џенуі
џенун
џењціʀ
џенежіш
џенуіш
џенузан
џењж
џенă
џењве
џенă
џењжіш
џенăм
џенўшве
џенăш

1 -́
(masc.)

indefinite singular
"father"
definite singular
"the father"
indefinite plural
"fathers"
definite plural
"the fathers"
nominative
genitive
dative
accusative

бăзʀ

бăзрезе

бăзруі

бăзрун

бăзăʀціʀ

бăзрежіш

бăзруіш

бăзрузан

бăзʀж

бăзрă

бăзʀве

бăзрă

бăзʀжіш

бăзрăм

бăзрўшве

бăзрăш

1 -еж
(masc.)

indefinite singular
"liberation"
definite singular
"the liberation"
indefinite plural
"liberations"
definite plural
"the liberations"
nominative
genitive
dative
accusative

вĕјеж

вĕјезе

вĕјуі

вĕјун

веіціʀ

вĕјежіш

вĕјуіш

вĕјузан

веіж

вĕјă

веіве

вĕјă

веіжіш

вĕјăм

вĕјўшве

вĕјăш

1 -a
(masc.)

indefinite singular
"speech"
definite singular
"the speech"
indefinite plural
"speeches"
definite plural
"the speeches"
nominative
genitive
dative
accusative

іѳоа

іѳоазе

іѳоі

іѳон

іѳеціʀ

іѳоажіш

іѳоіш

іѳозан

іѳож

іѳоă

іѳове

іѳоă

іѳежіш

іѳоăм

іѳŏшве

іѳоăш

1 -́
(fem.)

indefinite singular
"mother"
definite singular
"the mother"
indefinite plural
"mothers"
definite plural
"the mothers"
nominative
genitive
dative
accusative
мосʀ
месрі
месрі
мосʀ
месріча
месріса
месріса
месріча
мŏса
мосрă
мŏсаве
мŏса
мŏсаш
мосрăм
мŏсăшве
мŏсаш

1 -у
(neutr.)

indefinite singular
"girl"
definite singular
"the girl"
indefinite plural
"girls"
definite plural
"the girls"
nominative
genitive
dative
accusative
нану
наназе
нануі
нану
нăтцу
нанажіш
нануіш
нăтцу
нане
нанă
нанве
нане
нăтса
нанăм
нанўшве
нăтса

The second declension
This group contains masculine and feminine words ending in -еі resp. in the indefinite nominative singular. Although no assimilation occurs in this declension, feminine words in the nominative plural don't have an ending, but become voiceless, giving the preceding vowel a ˘, if possible. If the word now ends in a repeated consonant, one of those is omitted.

2 -еі
(masc.)

indefinite singular
"rabbit"
definite singular
"the rabbit"
indefinite plural
"rabbits"
definite plural
"the rabbits"
nominative
genitive
dative
accusative
ахнеі
ахнезе
ахнеі
ахнен
ахнеціʀ
ахнежіш
ахнеіш
ахнезан
ахнеж
ахнĕ
ахнеіве
ахнĕ
ахнежіш
ахнĕм
ахнеівшве
ахнĕш

2 -е
(fem.)

indefinite singular
"voice"
definite singular
"the voice"
indefinite plural
"voices"
definite plural
"the voices"
nominative
genitive
dative
accusative
јаде
јадеі
јадеі
јаде
јадеча
јадеіса
јадеіса
јадеіча
јăт_
јадĕ
јадеіве
јăт_
јăтш
јадĕм
јадеівшве
јăтш

The third declension
This consonant group contains words of all genders, including the irregular masculine word врŏс (man). In the indefinite nominative singular which normally end in a voiceless consonant or -н, masculine words have no ending; feminine words seem to have no ending, but are affected by a 'trace ending' which causes the last consonant to become voiced; neuter words end in -і.

In the third declension, the final consonants of the stem become voiceless in the definite masculine nominative singular, the definite feminine nominative and accusative singular and the definite neuter nominative and accusative singular and plural. Final consonants become voiced in the masculine and neuter genitive singular, the masculine nominative plural and the indefinite dative plural of all genders.

3 -cons.
(masc.)

indefinite singular
"sparrow"
definite singular
"the sparrow"
indefinite plural
"sparrows"
definite plural
"the sparrows"
nominative
genitive
dative
accusative
спік
спігзе
спікі
спікін
спікціʀ
спігжіш
спікіш
спікізан
спігж
спікă
спігве
спікă
спігжіш
спікăм
спікўшве
спікăш

3
(masc.)

indefinite singular
"Norwegian"
definite singular
"the Norwegian"
indefinite plural
"Norwegians"
definite plural
"the Norwegians"
nominative
genitive
dative
accusative
норган
норганзе
норгані
норганін
норгăтціʀ
норганжіш
норганіш
норганізан
норганж
норганă
норганве
норганă
норганжіш
норганăм
норганўшве
норганăш

3 -cons.
(fem.)

indefinite singular
"wrist"
definite singular
"the wrist"
indefinite plural
"wrists"
definite plural
"the wrists"
nominative
genitive
dative
accusative
ўтег_
ўтекі
ўтекі
ўтег_
ўтекча
ўтекіса
ўтекіса
ўтекча
ўтека
ўтекă
ўтегве
ўтека
ўтекаш
ўтекăм
ўтекўшве
ўтекаш

3
(fem.)

indefinite singular
"Norwegian (f)"
definite singular
"the Norwegian (f)"
indefinite plural
"Norwegians (f)"
definite plural
"the Norwegians (f)"
nominative
genitive
dative
accusative
норган_
норгані
норгані
норган_
норгăтча
норганіса
норганіса
норгăтча
норгана
норганă
норганве
норгана
норганаш
норганăм
норганўшве
норганаш

3
(neut.)

indefinite singular
"castle"
definite singular
"the castle"
indefinite plural
"castles"
definite plural
"the castles"
nominative
genitive
dative
accusative
краті
крадзе
краті
краті
кратцу
краджіш
кратіш
кратцу
крате
кратă
крадве
крате
кратса
кратăм
кратўшве
кратса

3 -і
(neut.)

indefinite singular
"ring"
definite singular
"the ring"
indefinite plural
"rings"
definite plural
"the rings"
nominative
genitive
dative
accusative
јĕргі
јĕргзе
јĕргі
јĕргі
јĕркцу
јĕргжіш
јĕргіш
јĕркцу
јĕрге
јĕргă
јĕргве
јĕрге
јĕркса
јĕргăм
јĕргўшве
јĕркса

3 irregular
(masc.)

indefinite singular
"man"
definite singular
"the man"
indefinite plural
"men"
definite plural
"the men"
nominative
genitive
dative
accusative
врŏс
врŏззе
вĕрзі
вĕрзін
вĕрсціʀ
вĕрзжіш
вĕрзіш
вĕрзізан
вĕрзж
врŏссă
вĕрзве
врŏссă
вĕрзжіш
врŏссăм
врўшве
врŏссăш

The fourth declension
Only feminine words ending in belong to the fourth declension. Voiceless assimilation occurs in the definite nominative and accusative singular. Words ending in -је have the definite ending -іча.

4 -е
(fem.)

indefinite singular
"bread"
definite singular
"the bread"
indefinite plural
"breads"
definite plural
"the breads"
nominative
genitive
dative
accusative
леібе
леібаі
леібаі
леібе
леіпча
леібаіса
леібаіса
леіпча
леіба
леібă
леібаіве
леіба
леібаш
леібăм
леібаівшве
леібаш

4 -е
(fem.)

indefinite singular
"clue"
definite singular
"the clue"
indefinite plural
"clues"
definite plural
"the clues"
nominative
genitive
dative
accusative
віґје
віґјаі
віґјаі
віґје
віґіча
віґјаіса
віґјаіса
віґіча
віґја
віґјă
віґјаіве
віґја
віґјаш
віґјăм
віґјаівшве
віґјаш

The fifth declension
Masculine and feminine words ending in a voiced or fricative consonant in the indefinite nominative singular, normally belong to the fifth declension. The final consonant of the stem becomes voiceless in the definite nominative singular masculine and the definite nominative and accusative singular feminine. In the other cases of masculine words, the final consonant becomes fricative, with feminine words only in the genitives and datives.

The irregular feminine words блоі (flower) and џоі (cow) belong to the fifth declension, as does the only neuter word in this group: zвізанд (thousand, see chapter 4).

5 -cons.
(masc.)

indefinite singular
"orange"
definite singular
"the orange"
indefinite plural
"oranges"
definite plural
"the oranges"
nominative
genitive
dative
accusative
апалсін
апалсіѳізе
апалсіѳі
апалсіѳін
апалсўтціʀ
апалсіѳіжіш
апалсіѳіш
апалсіѳізан
апалсіѳіж
апалсіѳіă
апалсіѳіве
апалсіѳіă
апалсіѳіжіш
апалсіѳіăм
апалсіѳівшве
апалсіѳіăш

5 -cons.
(fem.)

indefinite singular
"blast-furnace"
definite singular
"the blast-furnace"
indefinite plural
"blast-furnaces"
definite plural
"the blast-furnaces"
nominative
genitive
dative
accusative
завод
завеѳі
завеѳі
завод
завотча
завеѳіса
завеѳіса
завотча
завода
завеѳіă
завеѳіве
завода
заводаш
завеѳіăм
завеѳівшве
заводаш

5 -irr.
(fem.)

indefinite singular
"flower"
definite singular
"the flower"
indefinite plural
"flowers"
definite plural
"the flowers"
nominative
genitive
dative
accusative
блоі
блĕві
блĕві
блоі
блоіча
блĕвіса
блĕвіса
блоіча
блоја
блојă
блоіве
блоја
блејаш
блејăм
блеівшве
блејаш

The sixth declension
This declension contains masculine and neuter words with an indefinite genitive ending -узе. In the indefinite nominative, masculine words normally end in a consonant; the neuter words end in -у. Neuter words with a historical /ū/ also belong to this group; nowadays, it is written as . Some loanwords ending in -о, such as потето (potato), were added to this group in a later stage. In the definite nominative singular masculine and the definite nominative and accusative singular neuter, the final stem consonant becomes voiceless as a result of the article.

6 -cons.
(masc.)

indefinite singular
"body"
definite singular
"the body"
indefinite plural
"bodies"
definite plural
"the bodies"
nominative
genitive
dative
accusative
дроп
дропузе
дропуі
дропун
дрепціʀ
дропужіш
дропуіш
дропузан
дропуж
дропуă
дропуве
дропуă
дропужіш
дропуăм
дропувшве
дропуăш

6 -cons.
(neut.)

indefinite singular
"century"
definite singular
"the century"
indefinite plural
"centuries"
definite plural
"the centuries"
nominative
genitive
dative
accusative
аву
авузе
авуі
аву
афцу
авужіш
авуіш
афцу
авуе
авуă
авуве
авуе
авуса
авуăм
авувшве
авуса

6 -cons.
(neut.)

indefinite singular
"sieve"
definite singular
"the sieve"
indefinite plural
"sieves"
definite plural
"the sieves"
nominative
genitive
dative
accusative
сіто
сітозе
сітеі
сіто
сітцу
сітежіш
сітеіш
сітцу
сітое
сітуă
сітуве
сітое
сітоса
сітуăм
сітувшве
сітоса

Derivations
Nouns can be derived from other nouns, adjectives and verbs in regular and irregular ways. The following suffixes can be added to create new substantive nouns (between brackets is the number of the declension a suffix belongs to):

Person performing an action:
   -а
(1), put after verb infinitives in and -о that were derived from Finno-Ugric words. Example: емісті (to inhabit), емістіа (inhabitant)
   -zеж (1), derived from a verb. Example: ажамстана (to participate), ажамстанаzеж (participant)
   -нд (5), present participle of a verb. Example: дăні (to begin), дăнінд (beginner)
   -ʀ (1), expresses a man doing a certain job. Example: дресљеві (to transport), дресљевіʀ (male driver)
   -ре (4), the feminine variant of the former. Example: дресљеві (to transport), дресљевіре (female driver)

Properties:
   -ан (3), often irregularly derived from an other noun, expresses (most often) nationality. Example: Армењіе (Armenia), армењан (Armenian)
   -т (3), derived from an adjective, expresses an abstract or a character. Example: маʀ (dirty), маʀіт (dirty person)

Makes a noun of the adjective:
   -ча, -џа, and -ша (1). Examples: ахон (greedy), ахеніџа (greed); јарк (clear), јарчча (clarity); њехĕнпŏѳ (accessible), њехĕнпŏџа (accessibility)
   -е (4). Example: шалнеід (healthy), шалнеіѳе (healthiness - not: health!)
   -еж (1). Example: гаван (hot), гавеж (heat)
   -ті (3). Example: дољ (half, adj.), делті (half, noun)

Expresses an enlargement or a collective:
   -ĕх (5), derived from a 2nd declension noun by replacing -еі. Example: струеі (tree), струĕх (giant of the forest)
   -ўх (5), derived from 1st, 3rd, 4th, 5th and 6th declension nouns by replacing the indefinite dative singular ending. Example: верк (mountain), веркўх (mountain range)
   -ча, -џа, and -ша (1). Example: врŏс (man), врŏшша (crew)

Expresses a diminution:
   -љ (1), derived from the indefinite genitive plural of a noun. Example: ахнеі (rabbit), ахнĕљ (small rabbit)

Expresses an ongoing action:
   -е (2), derived from a verb. Example: арва (to believe), арве (faith, believe)
   -е (4), derived from a verb ending in -(ат)а. Example: оґјата (to settle), оґје (conclusion, settlement)
   -еж (1), put behind an infinitive or replaces the infinitive. Example: опĕњсві (to determine, to define), опĕњсвіеж (determination, definition)
   -˘еж (1), replaces the infinitive. Examples: ăвцăљхі (to decribe), ăвцăљхеж (description); левіті (to distribute), левўтеж (distribution)
   -˘ста (1), put behind an infinitive. Exampe: сўді (to judge), сўдўста (judgment)
   -ўвеж (1), replaces the infinitive. Example: кампо (to battle), кампўвеж (battle)
   -веж (1), put behind a verb with a vowel stem. Example: авă (to open), ававеж (opening)
   -ча, -џа, and -ша (1). Examples: опăво (to arrive), опăвџа (arrival); пата (to investigate), пачча (investigation)

Expresses a concluded action or the action's result:
   -е (2), derived from the past participle. Example: віѳа (to build), віzе (building)
   -езу (6), derived from a verb ending in -а. Example: прена (to understand), пренезу (understanding)

Expresses the direct object of its corresponding verb:
   -у (1/6), replaces the infinitive ending. Example: ăнтĕга (to conbribute), ăнтĕгу (contribution)

Foreign suffixes are among others:
   -(а)ціе (4). Example: адміністраціе (administration)
   -(а)т (3). Example: демокраціе (democracy), демократ (democrat)
   -(а)тоʀ (1). Example: адміністраціе (administration), адміністратоʀ (administrator)
   -аљ (1). Example: корпораљ (corporal, noun)
   -іст (3). Example: комуніст (communist), журналіст (journalist)
   -ізам (5). Example: комунізам (communism), журналізам (journalism)
   -тез (5). Example: універсітез (university)